Αλλαγές στους συντελεστές ΕΒΕ 5 Στρατιωτικών Σχολών

Το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας αποφάσισε τη μείωση των συντελεστών για τον Υπολογισμό της ΕΒΕ σε 5 Στρατιωτικές Σχολές στις οποίες έμειναν πολλές κενές θέσεις στις Πανελλαδικές 2024, στην προσπάθειά τους να μην επαναληφθεί το φαινόμενο των κενών θέσεων στις Πανελλαδικές 2025. Ταυτόχρονα όρισε και το συντελεστή ΕΒΕ του καινούριου Τμήματος που θα λειτουργήσει στη ΣΣΑΣ. Πρόκειται για το Τμήμα Πληροφορικής.

Η απόφαση αναφέρει και εμείς προσθέσαμε και τους περσινούς συντελεστές ΕΒΕ για να μπορείτε να κάνετε τη σύγκριση.

1. Στον πίνακα των ΣΧΟΛΩΝ της ως άνω απόφασης, εισήγηση της Γενικής Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρε- στο τέλος των ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ και πριν από σιών ότι δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του τακτικού τις ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, προστίθεται η παρακάτω γραμμή:

ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΧΟΛΗΣ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ Ε.Β.Ε. ΤΜΗΜΑΤΟΣ
889 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΣΣΑΣ) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1,20

2. Στον πίνακα των ΣΧΟΛΩΝ της τροποποιούμενης απόφασης, τροποποιείται ο συντελεστής Ε.Β.Ε. Τμήματος για τις παρακάτω αναφερόμενες σχολές ως ακολούθως:

ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΧΟΛΗΣ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ Ε.Β.Ε. ΤΜΗΜΑΤΟΣ 2024 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ Ε.Β.Ε. ΤΜΗΜΑΤΟΣ 2025
801 ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (ΣΣΕ) – ΟΠΛΑ 1 0,90
806 ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (ΣΣΕ) – ΣΩΜΑΤΑ 1 0,90
862 ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ (Σ.Μ.Υ.) – ΟΠΛΑ 0,90 0,80
863 ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ (Σ.Μ.Υ.) – ΣΩΜΑΤΑ 0,90 0,80
878 ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΜΥΑ) – ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ 1 0,90

Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2025.

Η Υπουργική Απόφαση

Πηγή : Οδηγός Σταδιοδρομίας